TBS housing and the "Mieszkanie +" programme

Dzisiejszy artykuł jest kontynuacją serii, poświęconej tematyce związanej ze zdobyciem własnego M. W dzisiejszym artykule skupię się na problematyce mieszkań budowanych w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Poruszę również kwestię wsparcia państwa w zakresie uzyskania własnego mieszkania, w ramach tzw. programu Mieszkanie+. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania dotyczące tej kwestii. A mianowicie, jakie warunki należy spełnić, aby móc się ubiegać o mieszkanie TBS i oferowane przez program „Mieszkanie +”? Jak funkcjonuje TBS?

Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z poprzednim artykułem z tej serii: Jak zdobyć mieszkanie komunalne? 

A tera zapraszam do lektury niniejszego wpisu.

Mieszkanie TBS i Program „Mieszkanie +” – Towarzystwo Budownictwa Społecznego 

Na początek parę informacji formalnych oraz podstaw prawnych.

Zasady funkcjonowania Towarzystwa Budownictwa Społecznego określa ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. 2018.1020), dalej: ustawa. TBS zazwyczaj funkcjonują w formie spółek kapitałowych, czyli spółki  z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.

Zgodnie z art. 27 ust . 1 ustawy:

,,przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Towarzystwa mogą także nabywać budynki mieszkalne oraz przeprowadzać remonty i modernizację obiektów.”

W przypadku, gdy TBS podejmuje decyzję w zakresie przeprowadzenia inwestycji budowlanej, zajmuje się procedurą budowlaną oraz w dalszej kolejności najmem lokali.

Skąd TBS czerpie środki na taką inwestycję?

70% kosztów inwestycji pokrywa Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który udziela TBS  preferencyjnych kredytów umożliwiających budowę nowych mieszkań. TBS musi dysponować środkami na pozostałą część przedsięwzięcia.

Skąd pochodzi pozostałe 30%?

Reszta potrzebnej kwoty to tzw. wkład partycypacyjny. Pokrywają go osoby chcące dysponować lokalem TBS, czyli potencjalni najemcy.

Mieszkanie TBS – kto może skorzystać?

Mieszkania TBS przeznaczone są dla osób wykazujących się m.in. odpowiednim dochodem oraz brakiem tytułu prawnego do lokalu w tej samej miejscowości. Kryterium dochodowe jest szczegółowo wskazane we wcześniej wspomnianej ustawie. Powiązane jest ze średnim miesięcznym dochodem gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o mieszkanie TBS za rok poprzedzający, w którym nastąpi podpisanie umowy najmu lokalu.

Średni miesięczny dochód różni się w poszczególnych województwach. Zależy też od liczebności gospodarstwa domowego, a także od tego, w jakim okresie budowane było mieszkanie TBS i czy wymagana była partycypacja.

Na chwilę obecną zawarcie umowy najmu lokalu TBS uzależnione jest od wpłacenia co najmniej 10% kosztów budowy mieszkania TBS. Dochód osoby samotnej nie może przekraczać 1,2 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie o więcej niż 10%. W przypadku gospodarstw dwuosobowych dopuszczalna jest 65% nadwyżka. Im więcej dzieci, tym limit jest wyższy. Przy czym rodziny wielodzietne mogą liczyć na dodatkowe 40% na każde dziecko.

BKT Mieszkanie TBS i Program „Mieszkanie +”

Rent

Niewątpliwą zaletą TBS jest niski czynsz. Jego wysokość jest ograniczona ustawowo. Zgodnie z ustawą czynsz w istniejących mieszkaniach TBS nie może przekroczyć w skali roku 4 % wartości odtworzeniowej lokalu, a w tych, które dopiero powstaną 5 %. Przez wskaźnik przeliczeniowy rozumie się przeciętny koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wysokość czynszu jest różna w różnych miastach. Niestety trzeba liczyć się z tym, że drożej będzie w dużym mieście takim jak Warszawa, czy Wrocław.

Wady i zalety TBS

Pros:

  • koszty wpłaty własnej do TBS są o wiele niższe niż koszty kredytu hipotecznego;
  • koszty wykończenia mieszkań TBS zawierają się w czynszu;
  • w nowych mieszkaniach TBS lokatorzy mogą sami zdecydować, jak będzie wyglądało ich przyszłe lokum.

Disadvantages:

  • najemca nigdy nie stanie się właścicielem wynajmowanego mieszkania, w świetle obowiązujących przepisów mieszkania są i będą własnością Towarzystw Budownictwa Społecznego;
  • nieciekawa lokalizacja TBS (ze względu na ograniczenie kosztów);
  • TBS może podnieść czynsz najemcy w przypadku wzrostu zarobków najemcy.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Ministerstwo Infrastruktury w ostatnim czasie zapowiedziało zmiany w ustawie o TBS. Mają one wprowadzić możliwość przejęcia mieszkań na własność. Według propozycji resortu najemca musiałby spłacić kredyt na mieszkanie, zaciągnięty przez TBS w Krajowym Funduszu Mieszkaniowym. Jednakże państwo zagwarantowałoby niskie oprocentowanie tego kredytu. Będziemy śledzić wszelkie propozycje rządu w tym zakresie i dzielić się z Państwem informacjami.

Mieszkanie TBS i Program „Mieszkanie +” – Mieszkanie Plus jako alternatywa dla TBS?

Na koniec pragnę przedstawić Państwu jeszcze w paru słowach nowy projekt rządowy w zakresie wsparcia mieszkaniowego, czyli Mieszkanie+. Zaznaczam jednocześnie, że projekt ten nie jest w pełni gotowy, stąd część informacji może wkrótce ulec zmianie.

Dla kogo?

Z programu Mieszkanie Plus, według założeń ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym, może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie ma ustalonej górnej granicy wiekowej, jak to było w przypadku Mieszkania dla Młodych (poprzedniego rządowego programu). W pierwszej kolejności dopłaty do czynszu skierowane zostać mają do osób o niskich zarobkach oraz do rodzin wielodzietnych. Natomiast z opcji najmu mieszkania w ramach M+ skorzystać będzie mogła każda osoba, która zobowiąże się do comiesięcznego opłacania czynszu.

M+ to propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a równocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, by mogli ubiegać się o lokum np. od gminy.

Pierwszeństwo do uzyskania Mieszkania+ mają osoby:

  1. o względnie niższych dochodach;
  2. wychowujące dziecko z niepełnosprawnością co najmniej w stopniu umiarkowanym;
  3. wychowujące co najmniej jedno dziecko;
  4. które do tej pory nie posiadały prawa własności do domu jednorodzinnego, mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  5. migrujące do innego miasta za pracą;
  6. które mają status repatrianta;
  7. powyżej 65 roku życia,
  8. mające orzeczony stopień niepełnosprawności co najmniej w stopniu umiarkowanym.

Gdzie powstaną inwestycje?

Budynki w ramach tego rządowego programu powstają na terenie całego kraju, uwzględniając zarówno te mniejsze jak i większe miejscowości. Część inwestycji mieszkaniowych jest już w budowie, należą do nich: Wałbrzych, Pruszków i Biała Podlaska. Pierwsze miasto, w którym zostały oddane do użytku lokale Mieszkanie Plus to Jarocin.

Jak wynika z powyższych informacji dotyczących wprowadzonych kryteriów, uzyskanie mieszkania w ramach programu Mieszkanie+ może okazać się utrudnione.  Zanim podejmą Państwo decyzję o ubieganiu się o mieszkanie w ramach tego programu warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże przygotować odpowiednią dokumentację.

 

You may be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

r. pr. beata kielar-tammert

"We explain the differences and responsibilities of international law."

We have extensive experience in cross-border and international cases, as well as comprehensive legal services for foreigners. As an International Law Firm, we have been operating successfully for many years, working with specialists in various fields of law.

We speak Polish, Russian, German, Spanish and English.

Write to us

Select currency