SITUATION OF THE PHOTOVOLTAIC INDUSTRY IN GERMANY 2023

W ostatnim czasie tematem numer jeden, z którym zgłaszają się do naszej Kancelarii przedsiębiorcy działający w branży fotowoltaicznej jest kwestia wejścia ze swoimi usługami na rynek Niemiecki. Dotyczy to zarówno firm świadczących usługi na rzecz klientów indywidualnych, poprzez montaż paneli na dachach domów, jak i przedsiębiorców budujących farmy fotowoltaiczne. Niemiecki rynek staje się dla polskich przedsiębiorców atrakcyjny, przede wszystkim za sprawą rządowych dopłat Jeżeli działasz w tej branży i chcesz dotrzeć do nowego grona odbiorców oraz zwiększyć zyski ze swojego biznesu koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Forma prowadzenia działalności w branży fotowoltaicznej

Polski przedsiębiorca pragnący wkroczyć na niemiecki rynek usług fotowoltaicznych, po przeprowadzeniu badania rynku pod kątem biznesowym, powinien w pierwszej kolejności zatroszczyć się o to, w jakiej formie prawnej będzie prowadził swoją działalność skierowaną na rynek niemiecki. Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa – zarówno z punktu widzenia pozyskania potencjalnych klientów jak i uprawnień i obowiązków, których przedsiębiorca będzie musiał dopełnić, a które warunkowane są przez formę, w jakiej prowadzona jest firma.

Polski przedsiębiorca może po pierwsze zdecydować się na świadczenie usług w postaci montażu paneli fotowoltaicznych jako polska firma, która jedynie wykonuje swoje usługi na terytorium Niemiec, w dalszym ciągu pozostając podmiotem polskim np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Polski przedsiębiorca działający w branży fotowoltaicznej może zdecydować się także na założenie niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung, w skrócie GmbH) – niesie to za sobą szereg korzyści prawnych, ale także faktycznych – spółki GmbH cieszą się bardzo dużym zaufaniem na rynku niemieckim i są synonimem wysokiej jakości świadczonych usług. Kolejną możliwością jest założenie oddziału polskiej spółki w Niemczech tzw. tzw. Betriebsstätte. Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorcy dokonujący montażu paneli fotowoltaicznych na mniejszą skalę, świadczyli swoje usługi w formie niemieckiej jednoosobowej działalności gospodarczej tzw. Gewerbe. Warto zaznaczyć, że ta forma nie wyklucza również możliwości zatrudniania pracowników, którzy będą przedsiębiorcy niezbędni przy wykonywaniu prac związanych z montażem paneli fotowoltaicznych.

Powyżej przytoczone przykłady stanowią jedynie zarys form, w jakich można prowadzić na terytorium Niemiec działalność w branży fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że przed podjęciem decyzji co do wyboru rodzaju firmy, najlepiej skontaktować się z prawnikiem, specjalizującym się w prawnej obsłudze przedsiębiorców pragnących wprowadzić swój produkt lub usługę na rynek niemiecki, który doradzi nam jak to zrobić i stworzy rozwiązanie skrojone na miarę naszych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę, że jeżeli polski przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie działalności w dotychczasowej formie prawnej, jako polska firma, pojawią się wyzwania związane z delegowaniem pracowników, którzy będą wykonywać prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych. Istotne znaczenie będą miały także kwestie związane z opodatkowaniem czy realizacją obowiązków, które nakładane są na podmioty działające na terytorium Niemiec, mimo że są to firmy zagraniczne z Unii Europejskiej.

Kwestia delegowania pracowników do montażu paneli fotowoltaicznych

Kolejnym zagadnieniem, z którym będzie musiał zmierzyć się przedsiębiorca działający w branży fotowoltaicznej, który zdecyduje się na pozostanie przy polskiej formie prawnej swojego przedsiębiorstwa, będzie kwestia sposobu w jaki można oddelegować pracowników w sposób legalny, tak aby dokonywali oni na terytorium Niemiec prac związanych z montażem paneli lub budową farm fotowoltaicznych. W zależności od tego w jakim natężeniu i na jakich przestrzeniach czasowych prace te będą przez pracowników wykonywane, skierować ich do wykonywania owych prac będzie można w ramach różnych rozwiązań prawnych. Nie bez znaczenia pozostaje także narodowość pracownika. Pracownik może świadczyć, w zależności od spełnienia określonych kryteriów, pracę w formie montażu paneli fotowoltaicznych, w ramach między innymi delegowania pracowników do tymczasowego świadczenia usług, podróży służbowej lub posiadania karty ICT. Bezwzględnie należy pamiętać, że dla pracowników pochodzących z państw spoza Unii Europejskiej zasadniczo koniecznym będzie uzyskanie niemieckiej wizy Vander Elst, uprawniającej obywateli państw trzecich do wykonywania pracy na terytorium Niemiec.

Kwalifikacja branżowa, a dodatkowy podatek oraz zgłoszenie do SOKA-Bau – jak ich uniknąć?

Zagadnieniem, które ma w praktyce olbrzymi wpływ na obowiązki przedsiębiorcy, który wkroczy ze swoim biznesem fotowoltaicznym na rynek niemiecki, jest kwestia ustalenia, do jakiej branży będzie przynależało jego przedsiębiorstwo. W Niemczech kolosalną rolę odgrywają bowiem układy branżowe, regulujące sytuację poszczególnych branż, obowiązków przedsiębiorcy oraz pracowników w nich zatrudnionych. W praktyce w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych powstaje najczęściej dylemat, czy przedsiębiorstwo kwalifikować się będzie do branży elektronicznej czy też budowlanej.

Problem jest o tyle skomplikowany, że układy branżowe nie wskazują wprost na firmy działające w branży fotowoltaicznej – ani w zakresie wykluczenia takich firm ani w zakresie włączenia ich do branży budowlanej, przy czym katalog prac, które powodują kwalifikację albo wykluczenie z branży budowlanej jest naprawdę bogaty (razem ponad 50 rodzajów wyszczególnionych rodzajów prac). Z kolei przedsiębiorstwa trudniące się instalatorstwem elektrycznym, są wykluczone z branży budowlanej, o ile nie wykonują przy tym prac budowlanych. Tym samym zasadą jest, że przedsiębiorstwa zajmujące się rzemieślniczą instalacją lub konserwacją instalacji oraz sprzętu elektrotechnicznego i oferujące odpowiednie usługi, łącznie z towarzyszącymi im obowiązkami budowlanymi, nie będą kwalifikowane jako działające w branży budowlanej, chyba że czynności budowlane w roku kalendarzowym stanowią ponad 50 % całkowitego czasu pracy operacyjnej przedsiębiorstwa.

Jak widać, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o kwalifikację przedsiębiorstwa fotowoltaicznego wymaga bardzo drobiazgowego przeanalizowania całego zakresu prac, które firma wykonuje w danym okresie czasu, jaki mają charakter i jakie są proporcje prac elektrotechnicznych do pozostałych prac w kontekście obowiązujących niemieckich przepisów branżowych, przy czym najskuteczniej ten analizy dokona prawnik specjalizujący się w tym temacie.

Wynik takiej analizy determinuje dalsze obowiązki przedsiębiorcy w postaci odprowadzania dodatkowego podatku budowlanego (Bauabzugsteuer) oraz zgłoszenia pracowników do ubezpieczenia przy niemieckim SOKA-Bau. Pracodawca zagraniczny, ale tylko działający w branży budowlanej, ma obowiązek zarejestrować pracowników delegowanych do Niemiec w SOKA-Bau. Na pracodawcy ciąży także powinność zapłaty składki do SOKA-Bau. Jest ona płatna co miesiąc i jest obliczana jest od wynagrodzenia brutto i wynosi 15,20 %. W razie opóźnienia z zapłatą składki, SOKA-Bau naliczy odsetki za zwłokę za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki. Ponadto kasa urlopowa może wszcząć przeciwko pracodawcy postępowanie sądowe z tytułu roszczenia o zapłatę zaległych składek wraz z odsetkami. Podatek budowlany obowiązani są odprowadzać przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane. Podatek budowlany stanowi 15% kwoty każdej z wystawianych faktur, należy opłacić go do właściwego niemieckiego urzędu skarbowego. W tym zakresie możliwym jest jednak uzyskanie zwolnienia ze wskazanego podatku albo ubieganie się o jego zwrot, w czym jako Kancelaria również wspieramy naszych Klientów.

Przedsiębiorco, jeżeli działasz w branży fotowoltaicznej i chciałbyś dowiedzieć się szczegółów w zakresie możliwości wejścia ze swoimi usługami na rynek niemiecki zadzwoń do nas – chętnie porozmawiamy i zaproponujemy rozwiązania skrojone na miarę Twojego biznesu.

You may be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

r. pr. beata kielar-tammert

"We explain the differences and responsibilities of international law."

We have extensive experience in cross-border and international cases, as well as comprehensive legal services for foreigners. As an International Law Firm, we have been operating successfully for many years, working with specialists in various fields of law.

We speak Polish, Russian, German, Spanish and English.

Write to us

Select currency