Klienci trafiający do mojej kancelarii często pytają mnie, czy założenie firmy w innym kraju jest zawsze lepszym rozwiązaniem? Istnieje jednak wiele czynników, które należy dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o prowadzeniu działalności poza granicami Polski. Najpierw trzeba znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak na przykład: z czym wiąże się działalność gospodarcza w Niemczech, jeśli jest to docelowy kraj prowadzenia naszej działalności? Czy prowadząc działalność gospodarczą w DE, tudzież w innym kraju UE, prowadzić ją z terytorium Polski czy też utworzyć w Niemczech, Czechach czy Austrii filię, oddział bądź odrębną firmę – wedle procedur administracyjnych i przepisów danego kraju, w którym świadczone będą usługi?
Odpowiedzi na te pytania nie są ani proste, ani krótkie. Bo jak to bywa w prawniczym świecie – to wszystko zależy. Brak bowiem konkretnego przepisu na optymalizację działalności, by móc go przedstawić w tym krótkim wpisie. Jednak w dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z tym tematem.
Jeśli zatem zastanawiasz się nad prowadzeniem swojej firmy poza granicami Polski, wiedza z tego wpisu z pewnością Ci się przyda.
Zapraszam do lektury!
Słowem wstępu..
Nadrzędnym celem Unii Europejskiej jest między innymi umożliwienie unijnym obywatelom świadczenia usług w każdym z krajów należących do UE – bez względu na to, gdzie zarejestrowana została działalność. Przedsiębiorcy mogą wykonywać swoje usługi w wielu krajach UE, a nawet poza nią. W obliczu otwarcia się krajów na inne gospodarki i globalną konkurencję, prowadzenie firmy w różnych krajach – w szczególności w krajach unijnych – nie jest już niczym zaskakującym.
Z drugiej jednak strony, każde z państw zmierza do maksymalnego zabezpieczenia swoich interesów. Przejawia się to przede wszystkim poprzez takie uregulowanie danin publicznoprawnych, by jak najwięcej uszczknąć z „unijnego tortu” dla siebie. Stąd potrzeba znajomości uregulowań unijnych w zakresie podatkowym czy ubezpieczeniowym, by w najlepszy możliwy sposób zoptymalizować prowadzoną w różnych krajach działalność gospodarczą.
Czy mogę prowadzić działalność za granicą jako polska firma?
Odpowiedź brzmi: TAK. Lecz to, gdzie przedsiębiorca będzie opłacał podatki oraz składki ubezpieczeniowe – i czy w ogóle – zależeć będzie od wielu czynników. Na przykład od okresu prowadzenia działalności na terytorium danego państwa. Warto tę kwestię przedyskutować z prawnikiem transgranicznym, by ten doradził, jaki model działalności byłby odpowiedni dla danej branży.
Działalność gospodarcza w Niemczech a podatek VAT
Z reguły usługi świadczone na rzecz podatników opodatkowane są tam, gdzie usługobiorca ma siedzibę swojej działalności. Istnieją tu jednak ważne wyjątki dotyczące usług:
- transportowych,
- kulturalnych,
- sportowych i edukacyjnych,
- restauracyjnych,
- turystycznych,
- związanych z nieruchomościami.
Co do zasady też usługi świadczone na rzecz niepodatników (osób fizycznych) opodatkowane są w miejscu, gdzie siedzibę działalności posiada usługodawca. Dla przykładu: jeżeli jako polska firma świadczymy usługę z Polski na rzecz osoby fizycznej w Niemczech, to miejscem opodatkowania usługi będzie Polska.
Działalność gospodarcza w Niemczech a podatek dochodowy
W zakresie podatku dochodowego należy się posłużyć umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z danym krajem UE. To właśnie w tej umowie uregulowane są kwestie sporne związane z podatkiem dochodowym.
Umowa z Niemcami stanowi na przykład, że zyski przedsiębiorstwa jednego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie. Chyba, że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim państwie poprzez położony tam zakład. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie musiał opodatkować zyski z działalności prowadzonej przez zakład w tym drugim państwie.
Umowa opisuje dokładnie, czym jest zakład, aczkolwiek nie jest to wyliczenie zamknięte. Będzie to między innymi filia, biuro, plac budowy, (jeżeli trwa dłużej niż 12 miesięcy). Przedsiębiorca będzie działał poprzez swój zakład podatkowy na terytorium drugiego państwa także wówczas, gdy na tym terytorium zatrudni niezależnego przedstawiciela posiadającego pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa.
Co się bardziej opłaca? Firma w Polsce czy w Niemczech?
Zastanawiając się nad założeniem działalności w innym kraju, z pewnością należy wziąć pod uwagę obowiązujące w danym kraju przepisy, na podstawie których powstanie nasza firma. Dotyczy to zarówno wymogów administracyjnych, jak i odpowiednich wymogów dotyczących zezwoleń, koncesji czy uznania kwalifikacji zawodowych. Ponadto, istotne różnice mogą dotyczyć także prawa pracy i zatrudniania pracowników, jak również znanych już kwestii podatkowych i ubezpieczeniowych.
Warto więc starannie rozważyć każdą opcję – w oparciu o realne zamierzenia i cele biznesowe firmy.
Jeżeli zastanawiasz się nad działalnością w innym kraju, prowadzisz rozmowy biznesowe z kontrahentami z zagranicy, chciałbyś zatrudnić pracowników w innym kraju i nie wiesz, jakie wymogi powinieneś spełnić – chętnie przedyskutujemy z Tobą wszystkie opcje i dobierzemy wspólnie odpowiedni model prowadzenia biznesu za granicą.
Przeczytaj także: Delegowanie pracowników za granicę w 2022 a sytuacja Ukraińców